Yeni Nesil Hibrit Marka Araçlar


HİBRİT NEDİR? İMM Teminatı Kaza anında neyi ifade eder?

Hibrit bugün hayatımızın her alanında karşımıza sıklıkla çıkan bir kavram. Kelime anlamı "melez" olan bu kavram, farklılıkları bir araya getirip güçlü bir sinerji yaratıyor olmasıyla da dikkatleri üzerinde topluyor. Zıt gibi görünen ancak aynı amaca hizmet eden farklılıkları buluşturan hibritin, otomobil endüstrisindeki teknolojik öncülüğünü ise BMW i8 gibi modeller üstleniyor.

BMW i8 yenilikçi elektrikli motor ve yanmalı motor teknolojisinin avantajlarını bir araya getiren plug-in hybrid bir otomobildir. Son derece düşük tüketim ve düşük emisyon ile olağanüstü bir sürüş deneyimi elde edilir. Dış ve iç tasarımı olarak mükemmel görünen bu araçlar görselliğiylede Lüks araçlarla ilgilenen kişiler için güzel bir alternatif. Konforlu olmasına konforlu fakat oldukça riskli olan bu araçları yakın zamanda sık, sık trafikte seyir halinde görmek mümkün. Fiyat aralığına baktığımızda hemen her kesimin alabileceği bir araç olmadığını görmekteyiz.

Hibrit marka araçlar ve diğer lüks marka araçlar trafikte seyir halinde olan sürücüler için olası bir kaza anında büyük risk oluşturmaktadır. Olası bir kazada kusurlu olmanız durumunda bu araçlara vermiş olduğunuz maddi zararın Zorunlu Tarfik Poliçe Teminatınız sadece 36,000-TL'sini karşılamaktadır. Eğer ZorunluTrafik poliçenizde İMM ( Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluk Sigortası) teminatı varsa 36,000-TL sonrası oluşan hasarın bir miktarını daha satın aldığınız bu teminat karşılayacaktır. Yine Kasko Poliçeniz var ve İMM Teminatını poliçenizde satın aldıysanız bu defa oluşan hasarın kalan kısmı için Kasko Poliçenizdeki İMM teminatı devreye girecektir. Burada altını çizmek istediğim husus poliçelerdeki İMM Teminatının önemini vurgulamak ve minik değerlerle poliçelere ilave edeceğiniz bu Teminat tutarının kusurlu olduğunuz olası bir kazada önemini paylaşmaktır.

İhtiyari Mali Sorumluluk Teminatı kasko poliçesinde ek veya isteğe bağlı teminat olarak sunulur. Tam adı ‘’ Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluk Sigortası’’ olan bu teminatın içerisinde yer aldığı kasko poliçesi, araç sahibinin üçüncü kişilere verdiği maddi ve bedeni zararların trafik sigortası teminatlarını aşan kısmını teminata alır.

Üçüncü kişilere araç sahibi tarafından zarar verilmesi halinde öncelikle trafik sigortası limitleri devreye girer ve hasar trafik sigortası ile karşılanır.

Yaşanan hasarın trafik sigortası limitlerini aşması halinde kasko poliçeniz ihtiyari mali sorumluluk teminatı ile genişletildiyse devreye girer ve ödeme yapar. Poliçeniz bu teminatı içermiyor ise geri kalan zararın karşılanması için araç sahibinin sorumluluğı artacaktır.

Kasko poliçesine eklenen, belli limitleri olan ihtiyari mali sorumluluk sigortası zorunlu trafik sigortasını aşan haller yaşadığınızda devreye gireceğinden risklerinizi kontrolü arttırır. İhtiyari mali mesuliyet teminatında genel uygulama, maddi ve fiziksel zararların karşılanması yönündedir.

İhtiyari mali mesuliyet teminatı genel uygulamaları maddi ve fiziksel zararları karşılamak yönündedir ancak bazen zarar gören taraf manevi zarar talebinde de bulunabilir. Sigorta sahibi sigorta şirketinden üçüncü kişilerin manevi zararları için de güvence istiyor ise belirtmeli, bu teminatı ilave olarak ekletmelidir.

İhtiyari mali mesuliyet teminatı ile kasko poliçesi primlerinde bir artış elbette olur ancak bütçenizi çok sarsmadan ödeyebileceğiniz bu ek primler, başınıza gelecek beklenmedik bir durumda; sizi ödeyemeyeceğiniz miktarlardan kurtarır.Fiyat avantajı yakalamak adına bu Teminatı poliçelerinizde eksik bırakmayınız. Satın aldığınız Trafik ve Kasko poliçelerinde mutlaka bu teminatın olmasını Acentelerinizden talep ediniz.

Küçük dokunuşlarla Sigortalılarınızın maddi risklerini kontrol altına alabilirsiniz. "Sigorta Poliçesi Acenteden satın alınmalıdır"